środa, 17 października 2012

"Dziady"




Tytuł: Dziady
Autor: Adam Mickiewicz
Wydawnictwo: Greg

Moja ocena: 6 - dobra







 Klasyczna, polska literatura z epoki romantyzmu. Jak wiemy nasz kraj w o czym czasie przechodził poważne problemy polityczne, a również autora nie rozpieszczało życie. Nie lubię lektur szkolnych, podkreślałam to już wiele razy i podkreślę jeszcze raz. Głównie z tego względu, że każą mi je przeczytać, a dla mnie czytanie to bardziej przyjemność niż przymus. A jednak książkę czyta się szybko i lekko.

Dziady (w szczególności trzecia część) pokazują jak trudne było życie w kraju, będącym "pod pantoflem" Rosji oraz opisanego w książce cara. Książka nie jest łatwa. Jest tu wiele aluzji oraz ukrytych znaczeń. Może dlatego właśnie większość osób nie lubi tej książki, bo trzeba się wysilić, żeby ją zrozumieć. Ważną rolę odgrywa tu Gustaw-Konrad-Pielgrzym który wygłasza Małą i Wielką Improwizację odnoszącą się do przyszłych losów Polski. Porównanie naszego kraju do Chrystusa, jak to uczynił w swym widzeniu Ksiądz, który wcześniej odprawił egzorcyzmy na Konradzie, jest moim zdaniem bardzo trafne. Również ukazane tu stosunki jakie panowały ówcześnie na dworze oraz to jak często podlizywano się urzędnikom, by zyskać w ich oczach oraz wyciągnąć z tego korzyści, a jednocześnie gdy tylko nie słyszeli to planowano ich zabójstwo lub morderstwo. Z historiami o patriotach i ich losach trzeba było się kryć po kątach.

Mimo iż jest to lektura, mimo iż "zmusili" mnie do jej przeczytania to sądzę, że jest naprawdę dobra. Nie powaliła mnie, ale uważam, że należy się jej swojego rodzaju szacunek oraz dla samego Adama Mickiewicza, który musiał pisać to wszystko pod cenzurom, a jednak bardzo dokładnie zawarł w książce ówczesną sytuację.

Powiem szczerze, że bardzo trudno było mi napisać recenzję tej pozycji ponieważ czuję, że jest to coś ważnego i nie powinno się o tym mówić, a przeczytać. Jeżeli ktoś ma problemy z głębszą interpretacją polecam wydanie z opracowaniem. Nie chodzi o to, żeby pójść na skróty, ale od razu można dowiedzieć się co dokładnie kryje się między wierszami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...