poniedziałek, 17 czerwca 2013

"Dialogi"




Tytuł: Dialogi
Autor: Konfucjusz
Wydawnictwo: Hachette

Moja ocena: 10 - arcydzieło






Odkąd byłam mała interesowałam się kulturą Japonii i Chin. Nie wiem czemu, ale ciągnęło - i dalej ciągnie - mnie w tamte rejony. Również odkąd pamiętam interesowały mnie nauki Konfucjusza. Niestety Internet nie był łaskaw udzielić mi jakiegoś konkretnego źródła, w którym byłyby wypisane nauki, a jedynie zbiór co poniektórych cytatów, w gruncie rzeczy niewiadomego pochodzenia. I oto nadszedł dzień, w którym w moje ręce wpadła ta książka! 

Kolejna niecodzienna pozycja na mojej liście. W tym opasłym parusetstronicowym tomiszczu znajdują się dialogi Konfucjusza. Okazało się, że nie są to takie cytaty jakie sobie wyobrażałam. Oczywiście jak już wgryzłam się w lekturę, nie rozczarowałam się. Książka zawiera dialogi, czyli rozmowy Konfucjusza z jego uczniami lub dialogi jego uczniów. Często są przedstawiane sytuacje, w jakich doszło do wypowiedzenia danych słów. Oczywiście nie wszystko dało się zrozumieć. Część była bezpośrednio powiązana z kulturą Chin oraz dynastiami i stosunkami, jakie panowały w danej chwili w państwie. Niestety nie posiadam aż tak rozległej wiedzy na temat historii Chin, żeby zawsze wyłapywać sens wypowiedz, jednak takie dialogi stanowiły mniejszą część książki. Większa odnosiła się do tego, jakim w życiu powinno się być. Oczywiście czasy się nieco zmieniły, ale niektóre rzeczy pozostają niezmienne niezależnie od epoki, wieku czy ery. 

Moim zdaniem lektura jest ciekawa, lekka i dająca do myślenia. Niestety nie należy jej czytać zbyt szybko. Ja czasem czytałam niektóre dialogi po kilka razy, by zrozumieć o co w nich chodzi. Niemniej jednak książka jest jedną z ważniejszych dla mnie, jakie czytałam.

Serdecznie polecam.

środa, 12 czerwca 2013

"Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach"




Tytuł: Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach
Autor: Robert Rowland Smith
Wydawnictwo: Carta Blanca

Moja ocena: 9 - wybitna






Książki właściwie nie mam w posiadaniu, bo pożyczyłam od chłopaka, który dostał ją coś w zeszłym roku i nie ruszył. W końcu się poddałam, wzięłam ją od niego i przeczytałam. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego jej jeszcze nie ruszył, bo książka jest naprawdę ciekawa i warta grzechu.

Pozycja ta zdecydowanie różni się od tych, które dotychczas czytałam. Nie było dialogów, narratora w sensie powieści. Cóż, była inna, ale to nie odebrało jej uroku i wartości. Książka jest bardzo lekka, choć porusza ważne tematy i zdecydowanie ciężkie do opisania. Niemniej jednak autor ma bardzo lekkie pióro i szybko się czyta. Ja osobiście połowę książki pochłonęłam jednego wieczora.

Po skończeniu czytania urodziło się nagle we mnie wiele refleksji dotyczących życia. Z resztą nie ma się co dziwić, bo książka właśnie o tym opowiada! Jaki wpływ mają na naszą przyszłość poszczególne etapy naszego życia i - co ciekawe - często nawet postrzegane jako błahe zdarzenia mają duży wpływ na przyszłe kształtowanie się naszej osobowości.

Książka bardzo filozoficzna. Albo się lubi te klimaty, albo nie. Lecz jeżeli jesteśmy wyznawcami tej drugiej strony to ta pozycja jest zdecydowanie ważnym i ciekawym punktem na naszej liście książek.

środa, 5 czerwca 2013

"Kłamca 2. Bóg marnotrawny"





Tytuł: Kłamca 2. Bóg marnotrawny
Autor: Jakub Ćwiek
Wydawnictwo: Fabryka słów

Moja ocena: 7 - bardzo dobra






Drugi tom "Kłamcy", który czytam drugi raz. Śmiesznie się złożyło. No, ale do rzeczy. Osobiście uważam, że pierwszy tom był o wiele lepszy, ten trochę męczyłam, chociaż ostatnie dwieście stron przeczytałam migusiem... tylko te pierwsze osiemdziesiąt. W każdym bądź razie, książka zdecydowanie dobra, warta polecenia, ciekawe postaci, wartka akcja. Cieszy mnie również to, że autor nie zapomina na dawnych watkach np. z pierwszego tomu i zręcznie wplata je w dalsze historie. Jestem osobą "czepialską" i często denerwuje mnie, gdy coś się nie zgadza, gdy zdarzenia się nie zazębiają. Nie tutaj! Tutaj nie ma miejsca na pomyłki. Strzelasz raz i musisz być pewien, że gość nie żyje. Oczywiście zawsze można mu wpakować drugą kulkę w łeb. Bóg nie zauważy... Na pewno Lokiemu to nie przeszkadza.

Co do minusów, to chyba za wielu nie znajdę, bo seria o Kłamcy jest jedną z moich ulubionych i chętnie do niej wróciłam. Niestety lub stety, te klimaty trzeba polubić od samego początku, bo inaczej nie polubi się ich w ogóle!

Tym razem bardzo krótko, o książce, ale większość opinii wyraziłam podczas opisu pierwszego tomu. Drugi trochę słabszy, ale uczucia te same.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...